Polska scena RPG Makera

Polska społeczność RPG Makera (nazywana także „sceną”) sięga co najmniej 2001 roku i pierwszych prymitywnych stron internetowych. Nie chcę zanudzać Cię szczegółami – jeśli masz duszę historyka, sporo ciekawych informacji znajdziesz w odpowiednim dziale Tsukuru Archive i na naszym forum.

Przez te wszystkie lata przez naszą społeczność przewinęło się według ostrożnych szacunków grubo ponad 10 tysięcy osób, wydano niemal tysiąc pięćset gier (pełnych wersji, dem i projekcików w stylu minigierek). Wielkość i aktywność sceny RM, a także jej długi staż są w Polsce sporym ewenementem. Nie tak dawno temu materiał o tym stworzyło TV Gry. Choć czas największego rozkwitu mamy już pewnie za sobą, scena wciąż żyje – wychodzą nowe produkcje, a ludzie wymieniają się uwagami i pomysłami. Mile widziany jest każdy, nie tylko fan retro i jRPG-ów.

Obecnie, oprócz RMteki, aktywne jest młodziutkie RMPlus, które zaczynało jako projekt z publicystyką, a teraz jest oficjalną stroną legalnych, polskich tłumaczeń RM, której przewodzi Crashykk. Większość redakcji przeszła w okresie przemian na RMtekę.

Z kolei Tsukuru Archive to strona, którą zakładałem razem z kilkoma innymi osobami. Posiada ogromną liczbę materiałów i tekstów przydatnych w pracy z RPG Makerem. Pełni także rolę nieoficjalnego archiwum sceny – znajdują się tam linki do starych zinów, różnych inicjatyw scenowych oraz pokaźny zbiór polskich gier. Choć nie pojawiają się tam już aktualizacje, strona jest konserwowana i połączona z największym forum.

W chwili pisania tych słów istnieją dwa aktywne fora, na których można wymieniać się opiniami i prezentować swoje projekty. Największe i najstarsze z nich to Gospoda RM Archive. Nieco młodsze i mniejsze, ale także bogate w treści jest Ultima Forum, którego użytkownicy zajmują się przede wszystkim nowszymi odsłonami programu.

Gorące dyskusje i wymiana myśli na bieżąco odbywają się na scenowym Discordzie, na który serdecznie zapraszamy. Swój odrębny kanał mają także Uniwersum Sagi Demonów oraz Ultima. Kanały komunikacji to także facebookowy profil RPG Maker News Polska oraz kanał na YouTubie.

Na scenie pojawiają się także inne autorskie inicjatywy, takie jak kanały z filmami czy blogi. Jeśli pobędziecie z nami trochę czasu, z pewnością na nie traficie.

Michał „Michu” Wysocki.

3 thoughts on “Polska scena RPG Makera

  1. Wydaje mi się, że artykuł wymaga poprawy i powinien być dużo obszerniejszy, by stanowić swego rodzaju wizytówkę. Jest także trochę zdezaktualizowany.

    Co Wy na to?

    1. Aktualizacja – jestem na tak. Czy tekst powinien bardziej obszerny – to zależy, w jaką stronę chcesz to poprowadzić.
      Jeśli chodzi o poszerzenie objętości tekstu o frazery pokroju „szanowna społeczność RPG Maker” czy precelkowego pisania tekstu – to tym bardziej jestem na nie, bo dla nowej osoby takie słowa nic nie znaczą, co najwyżej wywołają uśmieszek i uniesienie brwi. ; )
      Jeśli więcej konkretów – jestem na tak, ale z zachowaniem rozsądku. Za dużo informacji dla świeżego użytkownika będzie onieśmiające na start. Wiele tematów jest na tyle rozległych, że lepszą opcją jest zrobić kilka wpisów z przekierowaniem.

  2. Zdecydowanie wymaga poprawy. Polska Scena RPG Makera to społeczność z długą historią, ogromnym dziedzictwem, a to wymaga rozbudowanej definicji i szerszego opisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.