It Moves

Niepewność jest chyba największą zaletą horrorów, ale także fikcji w ogóle. Przewidywalne opowieści nie cieszą odbiorcy – najlepiej, gdy będzie on zadawał sobie pytania – „co dalej?”. It Moves realizuje to w szczególny sposób, bowiem jest grą opartą na opowiadaniu Michaela Whitehouse – Bedtime.

Jej fabuła skupia się na opowiedzeniu krótkiej, zwartej historii o małym chłopcu, który zmuszony spać w nowej, oddzielnej od rodziców sypialni, zaczyna śnić koszmary, które powoli przeplatają się z rzeczywistością. Napięcie i tajemnica są zakreślane w istnym książkowym stylu, w istocie korzystając bardziej z tekstu i narracji, by opisywać wydarzenia. Nie mamy tu jednak do czynienia z visual novel, ale raczej dość interaktywną opowieścią, bowiem sny przechodzimy sami i czasem rozwiążemy w nich prostą grę z przełącznikami.

Największą zaletą gry, oprócz historii, jest spektakl wizualny, bowiem produkcja zawiera wiele świetnych lokacji, z których te na obrazkach są najskromniejszymi. Grafiki są dobierane z wielu różnych źródeł, ale wszystkie są dość obskurne, świetna jest też gra światłem. Gra nawet prosi o dopasowanie poziomu monitora przed rozpoczęciem, co uczyniłem, choć momentami potrafi być aż za ciemno. Używanie różnych teł w lokacjach, i obrazków w pewnych momentach można uznać za naprawdę artystyczne. Przypominały mi one styl Kelvena. Z nich bierze się również horror – nieco jumpscarowy, ale raczej umiarkowany. Parę miejsc, a szczególnie jeden moment z czymś w rodzaju płodów jest jednak naprawdę obrzydliwy. Jeśli ktoś wzdryga się przed horrorem biologicznym, to grę można sobie odpuścić.

Cała produkcja trwa około godziny i jest zupełnie liniowa. Problemem jest jednak brak gameplayu z prawdziwego zdarzenia, przez co piękne środowiska tracą. Fabuła jest całkiem satysfakcjonująca i dla niej – dla interaktywnego opowiadania – warto ten tytuł ograć.

Kryzz333

Autor gry: SnowOwl
Wersja RM: VX Ace
Gatunek: Horror
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2014
Download: RMN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.