Reis Adventure II

Sukces pierwszej części Reis Adventure sprawił, że szczeciński twórca Piotrek „Picu” w bardzo krótkim czasie zdecydował się na wydanie kontynuacji losów tytułowego bohatera. Już kilka miesięcy później (ale nadal w 2002 roku) ukazała się gra Reis Adventure II.

Tym razem bohater wyruszył w podróż na poszukiwanie zaginionego dziadka – Stachura. Z krótkiego intro dowiadujemy się, że w zniknięcie członka rodziny zamieszana była nie kto inny jak Śmierć – znana z poprzedniej części czarna postać. Reis wyrusza do Ciemnego Lasu, w którym odnajduje dziennik Stachura. Z niego dowiadujemy się, kiedy dokładnie zakończyła się pierwsza część gry. Nasz bohater postanawia udać się na Południe myśląc, że tam odnajdzie staruszka.

Kontynuacja pierwszej części sprawia wrażenie bardziej dojrzałej. Picu przemycił do swojej produkcji subtelne, filozoficzne rozważania na temat sensu życia i śmierci. Pojawiają się retrospekcje z przeszłości Reisa, a w niektórych lokacjach spotykamy postać Kreliana, który dywaguje na tematy związane właśnie z życiem i śmiercią. Oczywiście rozgrywka dalej jest liniowa, ale z kilkoma questami pobocznymi i większą mapą świata, po której podróżujemy swobodniej niż w przypadku pierwszej części.

Lokacje są bardziej urozmaicone. Odwiedzamy Las Elfów czy opuszczoną kopalnię (autor zadbał o takie szczegóły jak rozstawione pod ścianami skrzynie z węglem czy porozrzucane na ziemi kilofy). Nawiązania do pierwszej części są naturalne. Wracają starzy bohaterowie, tacy jak Sario i przyjaciel Reisa – Brad (tak, ten sam, który ginie na początku pierwszej części). Pojawiają się też ciekawe odniesienia do twórczości innych makerowców (Barbatta z Legion Sagi).

System walki jest standardowy, ale w tej produkcji sprawdza się wyśmienicie. Pojedynki są tylko uzupełnieniem fabuły – nie stanowią większego wyzwania, ale dzięki temu rozgrywka jest płynna i sprawia naprawdę dużo radości.

Druga część gry świetnie uzupełnia część pierwszą i sprawia, że przygody Reisa to jedna z najlepszych serii gier na RPG Makera dawnych lat. Jest to też ostatnia pozycja autora, powstała w wyniku wielkiego uczucia jakim darzył swoją koleżankę – Kasię. To właśnie ona była jego weną przy produkcji części drugiej. W 2002 roku nic jeszcze nie zapowiada katastrofy jaką autor przeżyje niespełna rok później. Wydarzenie to wpłynie na całe jego młodzieńcze życie i zarazem na ostatnią grę, którą wyda w 2003 roku i na zawsze pożegna się z polską sceną RM.

Stanior

Autor gry: Picu
Wersja RM: 2000
Gatunek: RPG
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2002
Download: Tsukuru Archive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.