Lekcja 4 – Ruch między mapami

Do tej pory udało nam się zrobić bohatera oraz jego domek, po którym mogliśmy pochodzić. Nie jest to specjalnie rozbudowany projekt, ale daje już niewielkie wyobrażenie o tym, do czego dążymy. W tej lekcji ruszymy z Barnabą w świat!

Jeśli chcemy, by gracz wyszedł z zaprojektowanego domku, musimy stworzyć mapkę, do której będzie mógł iść. Nowe mapy tworzymy klikając prawym przyciskiem myszy na nazwę naszego projektu w drzewku map i wybierając New Map.

Zamierzamy stworzyć wioskę, w której mieszka bohater, dlatego nowa mapa musi być dużo większa (powiedzmy 50×50), a jako Tileset należy wybrać Exterior. Mapę nazwijmy Wioska. Barnaba będzie mieszkał na wysepce u góry ekranu, do której dostać się będzie można wyłącznie przez most.

Jeśli spojrzycie na drzewo map zauważycie, że Wioska jest pod Domem bohatera. Teraz nie wygląda to źle, ale gdy będziecie mieli kilkadziesiąt map, wszystko zacznie się wam mieszać. Dlatego warto grupować mapy tak, by prezentowały jakieś logiczne założenia stworzonego przez nas świata. Najlepszy przykładem jest podział na Świat -> Kontynent -> Państwo -> Miasto (lub inna lokacja) -> Dom (lub inna lokacja wewnątrz większej mapy). Chaos na drzewie map nie wpłynie na działanie samej gry, ale już od początku warto uczyć się zdrowych nawyków.

Jeśli klikniecie prawym przyciskiem na mapę Dom bohatera i wybierzecie New Map, nowa mapa pojawi się poziom wewnątrz starej. Co jednak w przypadku, gdy chcecie tak przegrupować już gotową mapę? Kliknijcie na mapę Dom bohatera (bez puszczania przycisku myszy!), a następnie przesuńcie ją i upuśćcie na mapę Wioska (analogicznie jak przesuwa się pliki w folderach komputera). Gotowe, teraz Dom bohatera znajduje się pod mapą Wioska!

Teraz przy pomocy znaku „-” znajdującego się obok mapy Wioska możecie schować wszystkie zgrupowane pod nią mapy. Na dłuższą metę nie poradzicie sobie bez takiego grupowania. Wierzcie mi, ogromnie skraca to pracę.

W porządku, mamy już dwie mapy koncepcyjnie ze sobą połączone (wioskę, w której znajduje się dom bohatera oraz wnętrze tego domu). Jak zrobić, by gracz mógł się między nimi przemieścić? Za pomocą najważniejszego narzędzia zaimplementowanego w RPG Makerze – zdarzeń (eventów)! A dokładniej, używając eventu teleportu. Jest to czynność tak powszechnie stosowana przez twórców, że autorzy programu umieścili ją w kontekstowym menu edytora. Wróćmy zatem na mapkę Dom bohatera. Pamiętacie, że zostawiliśmy tam trzy kratki wcięcia na dole, by zasygnalizować graczowi wyjście? Teraz je wykorzystamy!

Na mapce przechodzimy do edycji eventów klikając żółty kwadrat u góry lub wciskając F7. Następnie wciskamy prawy przycisk myszy na kratce wcięcia. Z menu wybieramy Create Transfer Event.

Nowo otwarte okienko służy do kreowania teleportów, czyli przemieszczania gracza pomiędzy mapami lub w ramach jednej mapy.

Po lewej stronie okna wybieramy mapę, na którą ma przenieść się gracz po wejściu w pole teleportu. Z prawej strony wybieramy konkretne miejsce na tej mapie, a w polu Direction – kierunek, w którym ma patrzeć postać po teleportacji. Jeśli pozostawimy opcję Retain, postać będzie patrzyła w tę stronę, w którą była skierowana przed teleportem. Po wybraniu kratki przed domem bohatera (na lewo od skrzynki pocztowej), zatwierdzamy nasz wybór OK.

Na mapie pojawił się różowy kwadrat (jego kolor jest zależny od wybranego tilesetu) – nasz pierwszy event! Jeśli klikniecie w niego dwa razy myszką, lub zaznaczycie i klikniecie ENTER, otworzy się strona z komendami. Nimi zajmiemy się w następnej lekcji, teraz musicie zapamiętać tylko, że teleporty można konstruować także samemu, z pominięciem menu kontekstowego – rzadko kiedy jednak się to opłaca.

Po wejściu na zaznaczoną kratkę, gracz zostanie przeniesiony do wyznaczonego przez nas miejsca. Jak pewnie zdążyliście zauważyć, teleport znajduje się tylko na jednej kratce, a wejście jest szerokie na trzy. Możemy dla każdej z nich tworzyć odrębnego eventa, ale to bezsensowne marnowanie czasu. Dlatego po zaznaczeniu kratki z eventem można go skopiować! Albo klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Copy, albo wciskając CTRL+C. Następnie klikamy na pustą kartkę i wybieramy Paste lub CTRL+V.

Analogicznie tworzymy teleport na mapce Wioska, który przeniesie nas do Domu bohatera. To konieczne, ponieważ teleporty działają tylko w jedną stronę!

Teraz po odpaleniu gry testowej będziemy mogli wyjść na świeże powietrze i wrócić do swojego domu!

ŚCIĄGNIJ PROJEKT Z LEKCJI

Michał „Michu” Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.