Legion Saga II

Pierwsza część Legion Sagi posiadała wady, które jednak ginęły pośród rzeczy, jakie gra robiła dobrze. W drugiej odsłonie serii Kamau poprawił chyba wszystko, co było do poprawienia. Legion Saga II to produkt dopracowany, przemyślany i niesamowicie wciągający. Przez wiele osób uważany za najlepszą część trylogii i jeden z kluczowych tytułów dla rozwoju wczesnej sceny RPG Makera, nie tylko na Zachodzie. Po kilkunastu latach postanowiłem ponownie się z nim zmierzyć.

Tym razem przyjdzie nam wcielić się w młodego szlachcica Nastrę, który z sobie tylko znanych powodów ucieka z kraju przed pościgiem. W wyniku splotu okoliczności (choć nie tak nieprawdopodobnego, jak w części pierwszej) zostaje przywódcą ruchu oporu i zaczyna szeroko zakrojone działania wojenne przeciwko tyranom, którzy chcą stworzyć imperium kosztem wolności mieszkańców kilku sąsiadujących królestw. W grze ponownie pojawiają się znane motywy – żądza władzy, honor wojownika, zdrada i walka o wolność. Co ciekawe, między wierszami Kamau przemycił pierwsze ważne informacje dotyczące mitologii Legion Sagi, które zostaną mocno rozwinięte w części trzeciej.

Z całej trylogii Legion Saga II jest z pewnością najprzyjemniejsza dla oka. Kamau wykorzystał mieszankę charsetów z RTP, REFMAP-u oraz własnych prac. Facesety to przede wszystkim prace Roco. Choć gra rozpowszechniła te grafiki na cały świat, autor nie wymienił nicka artystki w creditsach. Był to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których Roco postanowiła opuścić scenę RPG Makera, rozżalona brakiem uznania za powszechnie wykorzystywane dzieła. Podobnie jak w części pierwszej, opisywany tytuł także posiada dobrze rozplanowane, stosunkowo małe mapy, które nie pozwalają na powstanie dłużyzn. Mieszanka chipsetów REFMAP-u z ripami gier ze SNES-a wciąż robi dobre wrażenie.

Kamau wprowadził własny system zdobywania technik. Każda postać może wyekwipować odpowiednie rodzaje magicznych kul, które umożliwiają korzystanie z zaklęć. Specjalni rzemieślnicy mogą zwiększać poziom kul, odblokowując dostęp do nowych zaklęć. Poprawie uległ system pojedynków oraz wojny armii – oba wciąż opierają się na mechanice papier-kamień-nożyce, ale z udoskonaleniami. Ulepszono rozbudowę zamku i drobne systemy typu katalog z melodiami albo biblioteka z możliwością czytania książek. Kamau spróbował nawet stworzyć system przenoszenia save’ów z części pierwszej do drugiej, ale to karkołomne przedsięwzięcie wciąż działa wadliwie. Przynajmniej u mnie nie wywołało efektów, które planował autor.

Legion Saga II to jedna z najlepszych gier wykonanych w RPG Makerze 2000. Dojrzała fabuła, świetne dialogi i prowadzenie postaci, przyjemna mechanika oraz relatywnie rzadkie błędy sprawiły, że produkcję pokochali gracze na całym świecie. W Polsce przez wiele lat tytuł był niedoścignionym wzorem do naśladowania. Jedyne wady, które jednak w moim odczuciu nie zabierają wiele frajdy z rozgrywki, to okazjonalne bugi oraz generyczność systemu magii, który sprawia, że tak naprawdę postacie niespecjalnie się od siebie różnią.

Michał „Michu” Wysocki

Autor gry: Kamau
Wersja RM: 2000
Gatunek: RPG
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2002
Download: RMN

Jeden komentarz do “Legion Saga II

  1. Ehh i znów powiało nostalgią. Nie ukrywam brakuję mi takich tytułów: epickich, porywających fabularnie , gdzie może nie ma mega rozbudowanych mechanik, ale fabuła jest wciągająca i pozwala utożsamiać się nam z bohaterem. Osobiście jednak moją ulubioną serią z dawnych lat jest The Way. Czasem puszczam sobie motyw muzyczny z The Way wieczorem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.