Grimps: Squeaking of the Dead

RPG Maker został pomyślany do tworzenia gier fabularnych, ale kilka gatunków z uwagi na swoją budowę szybko się w nim zadomowiło. Najbardziej oczywistym strzałem są horrory/przygodówki, ale to nie wszystko. W ciągu ostatnich kilkunastu lat opublikowana została cała masa gier logiczno-zręcznościowych. Znakomitym przykładem tego typu produkcji jest Grimps: Squeaking of the Dead – zwycięzca w kategorii najlepsza prezentacji gry Misao Awards 2018 (zagraniczny odpowiednik Golden Forków), a także projekt wyróżniony w kategoriach najładniejsza grafika, najciekawsze rozwiązania techniczne, najlepsze wyzwanie logiczne oraz najfajniejsze użycie zwierząt w grze.

Gra jest twórczym rozwinięciem Grimps: A Christmass Puzzle, z nowymi przeciwnikami i masą dodatkowych poziomów. Sterujemy uroczym pingwinem, który wyrusza na poszukiwanie zaginionych członków stada. Ci zostali porwani przez zielone stwory przypominające kosmitów, którzy z pewnością nie będą chcieli pozbyć się łatwo swojej zdobyczy. Wraz z kolejnymi planszami będziemy poznawać nowe elementy gameplay’u, nieumarłe kaczki i różne odmiany obcych. Gra oferuje także kilka świetnych poziomów stworzonych w stylistyce halloween.

Grimps to gra zręcznościowo-logiczna. Naszym zadaniem jest przede wszystkim przesuwanie bloków lodu w taki sposób, by utorować sobie przejście. Czasami trzeba będzie rozwalić coś przy pomocy bomby, innym razem zdobyć klucz w odpowiednim kolorze. Należy przy tym uważać na przeciwników – niektórzy chodzą tylko w kółko, ale część celuje w nas ładunkami wybuchowymi lub roztacza na swojej ścieżce ruchu śmiercionośne opary. Przy grze spędziłem sporo czasu i, co ciekawe, nie znalazłem dosłownie żadnego buga, a projekt jest przecież całkiem zaawansowany technicznie. Jeśli nie chcemy (a chcemy) lub nie możemy zakończyć gry w trakcie jednego posiedzenia, każda plansza ma specjalny password (tak jak na NES-ie), który umożliwi nam powrót w konkretne miejsce po zamknięciu okna z grą. Na koniec czeka nas rozbudowana walka z bossem, która powinna być wzorcem dla wszystkich innych gier tego typu.

Łatwo zauważyć, że w grze wykorzystano minimalistyczną, ale świetnie przygotowaną grafikę. Mimo elementów humorystycznych, klimat jest bardzo dopracowany – czasami na planszy prószy śnieg, podczas ślizgania pojawia się mgiełka, bywa, że na budynku obok bohatera przysiądą kruki. Razem z kapitalnie dobraną oprawą dźwiękową sprawia to niesamowity efekt. Naprawdę trudno coś tej grze zarzucić.

Niektóre poziomy, z uwagi na element zręcznościowy, były dosyć trudne – nie na tyle jednak, by wyzwanie zmieniło się w mękę. Grimps: Squeaking of the Dead jest produktem wyjątkowym – uroczym, wciągającym i dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach. Tym samym stanowi pozycję obowiązkową, zwłaszcza dla miłośników tego typu produkcji rodem z pierwszych konsol Nintendo.

Michał „Michu” Wysocki

Autor gry: Momeka
Wersja RM: 2003
Gatunek: Logiczna, Zręcznościowa
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2018
Download: RMN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.