Golden Forki 2018/2019 – Plebiscyt na najlepsze polskie gry minionych dwóch lat

Golden Forki to konkurs, w trakcie którego użytkownicy naszego forum głosują na najlepsze polskie gry wydane w danym roku. Pierwsza edycja GF-ów odbyła się w 2003 roku i była jednym z kilku przełomowych momentów rodzimej sceny RPG Makera. O genezie imprezy, choć napisanej niestety w mocno hermetycznym stylu, można przeczytać w tym artykule. Od 2007 roku głosowania odbywają się regularnie, przy czym dwukrotnie (w 2013 i 2019) obejmowały tytuły wydane w dwóch ostatnich latach. Finał współzawodnictwa odbywa się zawsze w okresie świąteczno-noworocznym.

Choć polska scena znajduje się obecnie w stanie częściowej hibernacji, nie przeszkadza to jej członkom tworzyć i wydawać nowych gier. W tegorocznych Golden Forkach udział wzięło 29 pełnych wersji, 14 dem i 7 zapowiedzi. Swoje głosy oddały zaś 23 osoby (byłoby z pewnością więcej, ale warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu było napisanie co najmniej jednego posta w 2019 roku – dzięki temu eliminujemy ewentualne próby nieuczciwego wpływania na wyniki). Nie były to GF-y rekordowe, ale całkiem nieźle pokazują, że siły twórcze i motywacja do pracy wciąż są na scenie silne.

Odbyły się cztery oddzielne głosowania, których szczegółowe zestawienie można znaleźć pod tym adresem. Pełne wersje, z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, zostały podzielone według programów. W pierwszej grupie znalazły się gry wykonane w RPG Makerach 2003 i XP, a w drugiej – VX, VX Ace i MV.

W dalszej części artykułu podaję nazwę gry, jej autora w nawiasie, a następnie liczbę zdobytych punktów.

Pełne wersje RM VX/VX ACE/MV

Największą kategorią, budzącą też najgorętsze emocje, były pełne wersje wydane na nowsze makery. Do zawodów stanęło 16 pozycji, w tym dwie gry komercyjne – Nobunaga’s Shadow oraz The Chronicles of Nyanya. Dwa pierwsze miejsca wygrały dosyć pewnie, natomiast o trzecią pozycję na podium walka toczyła się do samego końca. Na uwagę zasługuje także duża liczba miejsc ex aequo.

1 miejsce – Lost Saga (Sefiro) 30 pkt.

Bardzo dobrze wykonane, klimatyczne RPG autorstwa Sefiro. Wciągająca historia żołnierza ratującego księżniczkę wsparta jest solidnymi, jak na polską scenę, dialogami i nieźle zbalansowanym systemem walki. Zdecydowanie gra warta polecenia.

2 miejsce – Kable V: Zew Pomarańczy (Smocza Edycja) (Yoroiookami) 25 pkt.

Kolejna część z bogatej serii tzw. scenówek, czyli gier opowiadających przygody ludzi znanych z polskiej sceny RPG Makera. Gra jest dosyć rozbudowana, prezentuje także wyjątkowy rodzaj humoru, charakterystyczny dla tego gatunku.

3 miejsce – Złodziej Czasu (Revlis) 15 pkt.

Dosyć krótka gra, także z kategorii scenówek. Rola gracza ogranicza się w zasadzie do śledzenia historii i uczestnictwa w minigierkach i quizach. Na uwagę zasługują bardzo ładne, autorskie grafiki postaci.

Lista wyników

1 – Lost Saga (Sefiro) 30 pkt.
2 – Kable V: Zew Pomarańczy (Smocza Edycja) (Yoroiookami) 25 pkt.
3 – Złodziej Czasu (Revlis) 15 pkt.
4 – Świnie w kosmosie (Sefiro), Nobunaga’s Shadow (Zergmar/Ultaan Games) 13 pkt.
6 – Kroniki II PRL: Gang Szlam (Keibi), Ezechiel Jones i Klątwa Czarnej Świni (Crashykk), Historie zmyślone: Tulaśny terror (goblin!!!) 6 pkt.
9 – Legenda Pathory HD + Magowie (Gotrym/Games Gal), Familytale (Jasemir) 4 pkt.
11 – The Chronicles of Nyanya (hamstercube), Assasin’s Creed: Blades of the Future (Witcherek01) 2 pkt.
13 – Kejk Story (Kitabake), Veins (UminoAoi), Totalnie Dziwna Gra: Góra przeznaczenia (Plminerkarol) 1 pkt
16 – Krótka gra z humorem (Rave) 0 pkt.

Pełne wersje RM 2003/XP

Niewiele mniej, bo 13 pozycji, startowało w kategorii pełnych wersji wykonanych w RPG Makerze 2003 lub XP. Z dużą przewagą nad konkurencją pierwsze miejsce ex aequo zajęli Zombik z projektem Lovro i Vesna oraz Soul i jego Trzy Małe Świnki. Na pudle znaleźli się także Królobójcy Adrapnikrama.

1 miejsce – Lovro i Vesna (Zombik) 28pkt.

Całkiem ambitna przygodówka w oparach horroru. Motorem napędowym fabuły jest odkrycie, co stało się z naszą młodszą siostrą, a bohaterem – młody chłopak, który nie do końca pamięta, co się właściwie wcześniej działo. Bardzo estetyczna, autorska grafika jest dodatkowym atutem produkcji.

1 miejsce – Trzy Małe Świnki (Soul) 28pkt.

Zwycięski projekt Konrad Championship słusznie znalazł się na prowadzeniu obok gry Zombika. Trzy Małe Świnki to klimatyczna przygodówka połączona z thrillerem. Kierujemy losami detektywa, który ma za zadanie odkryć, co stało się z tytułowymi świnkami. Cztery różne zakończenia, autorska grafika i porządne wykonanie.

3 miejsce – Królobójcy (Adrapnikram) 15pkt.

Przyjemne RPG połączone z narracją żywcem wyjętą z sesji gry fabularnej. Projekt wykonany jest solidnie, choć mnie osobiście raził trochę estetyczny miszmasz grafik. Nie zmienia to jednak faktu, że Królobójcy słusznie zostali docenieni jako gra z niezłymi dialogami i pomysłem na siebie.

Lista wyników

1 – Lovro i Vesna (Zombik), Trzy Małe Świnki (Soul) 28 pkt.
3 – Królobójcy (Adrapnikram) 15 pkt.
4 – Operacja KaNapomelon Trzy (Ska’ciu) 11 pkt.
5 – Oczy (goblin!!!) 7 pkt.
6 – Kimyona Yama (Ska’ciu), Magu i Czachor (McLaren) 6 pkt.
8 – Dzień Pana Kuro (Ska’ciu) 4 pkt.
9 – Marakesha (Sebulek), Neko-Meido (Ska’ciu) 3 pkt.
11 – O KU☆WA!! (Ska’ciu), Bellum (Dakla) 2 pkt.
13 – Powrut Magicznego Smoka VI: Kurczak vs Predator (Nexis) 0 pkt.

Dema

Kategoria dema interesowała mnie najbardziej, ponieważ w tej konkurencji udział brał mój własny projekt Czarny Smith. Z tego też powodu najwięcej czasu poświęciłem właśnie demom i muszę powiedzieć, że choć ostatecznie wygrałem, miałem godnych przeciwników. Wydaje mi się też, że była to kategoria najbardziej różnorodna pod kątem gatunków gier.

1 pozycja – Czarny Smith (Michu) 35 pkt.

W założeniach gra ma być połączeniem jRPG-a w stylu GBA i symulatora craftingu à la bardzo uproszczone Graveyard Keeper. Sterujemy losami mężczyzny o pseudonimie Czarny, który razem z napotkanymi postaciami ma rozwijać warsztat i budować bezpieczną przystań w cichym zakątku świata. Szybko jednak okazuje się, że demony przeszłości dopadną nie tylko Czarnego, ale także jego towarzyszy. Z dziennikarskiej rzetelności gry nie oceniam, polecam samemu wyrobić sobie zdanie.

2 pozycja – LifeLoop (Jasemir) 23 pkt.

O LifeLoop pisałem, że to czarny koń tych zawodów i cieszę się, że znalazł się tak wysoko w zestawieniu. Całkiem innowacyjne RPG z dobrze napisanymi, angielskimi dialogami i masą technicznych smakołyków, które powinny zadowolić fanów gatunku znudzonych ogranymi schematami. Szczerze polecam.

3 pozycja – Tits and Magic (Revlis) 21 pkt.

Gra, która technicznie może być scenówką, choć postacie ze społeczności występują tylko na kartach. Tits and Magic to karcianka w klasycznym rozumieniu tego słowa – serwuje nam serię pojedynków rozgrywanych przy pomocy układanej przez nas talii. Gra jest solidnie przemyślana i z ogromnym potencjałem na przyszłość.

Lista wyników

1 – Czarny Smith (Michu) 35 pkt.
2 – LifeLoop (Jasemir) 23 pkt.
3 – Tits and Magic (Revlis) 21 pkt.
4 – Hekatomba (INRE) 14 pkt.
5 – Przygody Szkielecika 2 (Zombik) 11 pkt.
6 – Handlówka (Gotrym/Games Gal), Rycerska Opowieść (WładcaKasztanów) 9 pkt.
8 – Kingdom (Gotrym/Games Gal), Elfen Lied: The Game (Ska’ciu) 4 pkt.
10 – Noire (bedziu98) 3 pkt.
11 – Osseus (PuchaczJJ) 1 pkt
12 – Szwaczka Bez Igieł i Kraina Północy (jinrey),Pół Wieku Poezji… Później (bedziu98), Projekt Cebula (Kris Stonoga) 0 pkt.

Zapowiedzi

Start kategorii zapowiedzi stał pod dużym znakiem zapytania, ponieważ potrzebne było minimum 5 pozycji. Ostatecznie udało ich się uzbierać aż 7, przy czym niektóre z nich naprawdę robią wrażenie. Wyniki są o tyle interesujące, że zwycięzcą został projekt kolaboracyjny, a na drugim miejscu znalazły się aż 4 pozycje. Jest to także jedyna kategoria, w której każdy projekt zdobył jakieś głosy.

Zwycięzca – Amarok: Krew Północy (Kryzz333 & Adrapnikram) 13 pkt.

Projekt zapowiadający się na dużą i solidną produkcję, z rozbudowaną mechaniką i autorskim, bogatym światem. Amarok całkiem nieźle wygląda także pod względem graficznym, a zaprezentowany motyw przewodni pozwala sugerować, że także warstwa dźwiękowa stać będzie na wysokim poziomie.

Lista wyników

1 – Amarok: Krew Północy (Kryzz333 & Adrapnikram) 13 pkt.
2 – Anvocun (PInroz), Legenda (Yoroiookami), Dunsa’s Prophecy (Crashykk), Beyond the Veil (Ekhart) 10 pkt.
6 – Turtles: Małe zmiany (McLaren) 4 pkt.
7 – Kroniki II PRL: Roman Ciapciak (Keibi) 2 pkt.

Podsumowanie

Szczerze cieszy mnie nie tylko fakt, że Golden Forki odbyły się po roku przerwy, ale przede wszystkim to, że stały na naprawdę wysokim poziomie. Zaprezentowane gry to w dużej części albo solidne produkcje, albo świetne pomysły czekające na porządny wkład pracy. Oczywiście zawsze chcielibyśmy, żeby gier i osób zaangażowanych w głosowanie było więcej, ale przy obecnej popularności RPG Makera z pewnością nie są to liczby, których należy się wstydzić. Obyśmy świętując za rok pierwsze urodziny RMteki mogli z dumą powiedzieć, że następne Golden Forki były jeszcze większe i jeszcze lepsze!

Michał „Michu” Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.