Dead Again

Oto gra stworzona – według autora – przez pracę dwanaście godzin dziennie, każdego dnia, przez cały miesiąc. Jakie są tego skutki? Nie długość gry, bo ta jest krótka, ani innowacyjny gameplay. Od pierwszego rzutu oka produkcja wyróżnia się w całości świetną, autorską pixelartową grafiką. Wyjątkową szczególnie, jeśli chodzi o wyświetlanie postaci zombie, czy zmasakrowanych ciał. Wystarczy popatrzeć na screeny, aby zrozumieć, o co chodzi. Za samą ulicę pełną zdemolowanych wozów autorowi należą się oklaski.

Jeśli chodzi o rozgrywkę, Dead Again to prosty RPG przygodowy, z nastawieniem na eksplorację. Główny bohater budzi się w swoim mieszkaniu w 33 dniu plagi zombie i postanawia w końcu opuścić schronienie. Co go czeka? Mieszkania zawierające małe tragedie, mroczne piwnice, kanały, ulica pełna wraków… Więcej nie zdradzę, bo odkrywanie świata to główna zaleta gry.

Tytuł nie jest długi, ale przyjdzie nam zwiedzić kilka lokacji, zaczynając od naszego budynku, w którym jest łóżko pozwalające odnowić życie. Przydaje się to, bo wszędzie są zombie i często czeka nas niezapowiedziany atak. Gra jest świetna pod tym względem – grając pierwszy raz czułem niepokój i wahanie zanim otworzyłem kolejne drzwi. W walce mamy aktywny system „turowy”, w którym my zazwyczaj mamy inicjatywę wobec zombie. W grze jest parę broni i umiejętności, ale system polega bardziej na szybkim zabijaniu bliskich truposzy – zombie mogą być „daleko”, „blisko” lub „być zagrożeniem” – ich battlers odpowiednio się powiększa, jeśli podejdą bliżej. Dzięki pistoletowi można zabijać je na dystans. Z powodu szybkich „tur”, jest to bardziej system zręcznościowy, ale sprawia satysfakcję i potrafi napompować trochę adrenaliny – szczególnie, że w grze nie ma zapisów.

Produkcja ma trzy zakończenia, a do każdego można podejść na parę różnych sposobów. Jeśli chcecie odkryć je wszystkie (co polecam), to szukajcie każdej nocy pewnego „przedmiotu” (będziecie wiedzieli o co chodzi). Każde zakończenie jest warte zobaczenia, a gdy raz przejdzie się grę, ponowna próba jest o wiele łatwiejsza.

W Dead Again po prostu warto zagrać. Nie jest wybitne czy przełomowe, ale realizuje swoje założenia bardzo dobrze. Jestem pewien, że nie pożałujecie swojego czasu, grając w ten tytuł. Szczególnie, że można wybrać, ile chce się przy nim siedzieć.

Kryzz333

Autor gry: Smokingspoon
Wersja RM: 2003
Gatunek: RPG
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2019
Download: RMN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.