Castle Warfare

Castle Warfare to strategiczno-logiczna gra oparta o rozgrywkę w turach. Naszym zadaniem jest zarządzanie bazą, co wiąże się z wydobywaniem surowców, zarządzaniem siłami obronnymi, a także handlem z innymi krajami, aby przetrwać ataki hordy wrogów.

Każda mapka składa się z kilku ataków na nasza bazę (20-30 tur). Od nas zależeć będzie, jak dobrze poprowadzimy infrastrukturę. Im więcej budynków wojskowych wybudujemy, tym większą obronę posiadać będzie nasza baza, a co za tym idzie mniej HP stracimy. Budować możemy za pomocą surowców, które dostajemy co turę. Liczba zasobów zależy od liczby naszych budynków wydobywczych. To powoduje, że gracz musi myśleć strategicznie. Używanie całych zasobów na wojsko może spowodować, że w ostatecznym rozrachunku będziemy posiadali go mniej, niż gdybyśmy zbudowali uprzednio kilka tartaków. Początkowo dostępne mamy jedynie tartaki własnie i kamieniołomy, jednakże w późniejszym etapie dochodzą do tego również kopalnie rudy, a nawet port, dzięki któremu możemy wymieniać się surowcami.

Na tym oparty jest również jeden ze scenariuszy, gdzie dostajemy początkową ilość drewna, a następnie musimy wymieniać się tak, aby przetrwać. Inna historia dotyczy sytuacji, gdy nasza baza posiada 1HP, a jedyną możliwością ratunku jest użycie Alchemii. Będzie nam dane również atakować wrogi zamek rozkazując naszej drużynie. Samych scenariuszy jest 15, a te udostępnione są nam w formie etapów. Po każdej planszy posiadamy możliwość zapisu, co pozwala robić sobie z grą krótkie sesje.

Mimo dość prostej mechaniki (która zapewne oparta jest na milionach zmiennych i samo zbudowanie jej nie było tak proste), gra wciąga. Sam złapałem się na tym, że 10 poziomów przeszedłem z marszu, podczas jednego podejścia, i nie uważam, aby był to czas stracony. Wręcz przeciwnie. Ukończenie poziomu potrafi dawać satysfakcję, której często brakuje w grach z RPG Makera.

Grafiki czy udźwiękowienie to po prostu RTP, ale raczej nic specjalnie wyszukanego do tego typu projektu nie było potrzebne. Rozpisywanie się o ty,m jak wygląda RTP, nie ma sensu – zostało użyte tak, jak trzeba. Uroku oprawie dodają dobrze wykonane animacje takie jak “+10” do surowców nad budynkami, animacja lecącego pocisku na nasz zamek, ikony statusów nad budynkami czy po prostu ikona ataku.

Castle Warfare to kawałek ciekawego kodu. Pokazuje nam, co można osiągnąć w RPG Makerze, gdy posiada się trochę wyobraźni. Gra jest specyficzna, dlatego może nie trafić do każdego. Do mnie trafiła i jestem zadowolony, że trafiłem na nią przeglądając RMweb. Czy trafi do was? Cóż… Pobierzcie sami i sprawdźcie, czy jesteście w stanie uratować swoje królestwo!

Crashykk

Autor gry: Tw0Face
Wersja RM: VX Ace
Gatunek: Strategia
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2018
Download: Gdrive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.