Trzy Małe Świnki – opinia alternatywna

Trzy Małe Świnki to krótka gra przygodowa stworzona na konkurs Konrad Championship (2019), którego jednym z trzech tematów były właśnie tytułowe świnki. Opowiada historię detektywa Duroca, który wraz ze wspólnikiem wyrusza rozwiązać zagadkę małej wioski Świńsko, jednak zostaje zmuszony w niej pozostać. Po rozmowach z rodzicami trójki zaginionych dzieci szybko odkrywa, że sprawa wcale nie jest taka prosta, jak się z początku wydawało, a sprawcę trudno będzie wytropić.

Pierwsze, na co zwrócimy uwagę, to prędkość poruszania się bohatera. Łazi jak ślimak z ołowianą skorupą, a biegać nie potrafi, co mocno spowalnia rozgrywkę. Na szczęście lokacja jest mała, więc nie przeszkadza to aż tak bardzo. Całość gry polega na próbie rozwikłania tajemnicy wioski przy pomocy śladów i poszlak, jak to jest w zawodzie detektywa. Ciekawym dodatkiem jest zrobiony na zdarzeniach ekwipunek, gdzie przy starcie znajdujemy notes bohatera, w którym z biegiem historii będą pojawiały się wskazówki.

Dzięki ekwipunkowi możemy też wybrać, którego przedmiotu chcemy użyć na rzeczy znajdującej się przed nami. Fabuła rozwija się podczas rozmów z postaciami i dzięki znajdowaniu w ich domach przydatnych rzeczy. Podczas rozmowy możemy przesłuchiwać mieszkańców, zadając im serię dostępnych pytań, które niestety łatwo jest nieodwracalnie pominąć. W grze z jakiegoś powodu nie ma dostępnej opcji zapisu, więc trzeba sobie zarezerwować około trzydziestu minut wolnego czasu, jeżeli chce się zobaczyć chociaż jedno z czterech dostępnych zakończeń. Rozgrywka komponuje się całkiem nieźle, poza paroma wadami tytuł jest jak najbardziej grywalny.

Grafika została w stu procentach stworzona przez autora. Styl na pierwszy rzut oka wydaje się niechlujny i brzydki, a poszczególne elementy są niedopasowane do siebie. Drzewa są za jasne i dziwnie płaskie, płoty bez szczegółów, a postacie trochę dziwnie chodzą. Jedną z wad są też według mnie okienka dialogowe, które mają efekt zanikania spowalniający trochę postęp rozmów. Na pochwałę zasługuje za to wykonanie budynków, których dach rozjaśnia się i pozwala zobaczyć wnętrze po wejściu do środka, a także schludny wygląd ekwipunku. Chociaż wygląda to raczej specyficznie i na pewno nie idealnie, to niektórym tego rodzaj grafika przypadnie do gustu. Całkiem dobrze ma się też oprawa dźwiękowa. Odgłosy brzmią wiarygodnie, a muzyka pasuje do klimaty gry.

Trzy Małe Świnki to nie najgorsza gra, ale ze względu na swoje wady może zniechęcić niektórych graczy. Sposób rozwiązywania zagadek, (zbieranie poszlak i rozmowy) jest całkiem wciągający, a rozwój historii może zaskoczyć. Chociaż ścieżce dźwiękowej nie można nic zarzucić, to szata graficzna ma parę wad, które jednak niekoniecznie będą przeszkadzały. Jest to pozycja warta wypróbowania, jeżeli ktoś może sobie zarezerwować około trzydzieści minut na jej przejście i lubi przygodówki o detektywach.

Versus

Autor gry: Soul
Wersja RM: 2003
Gatunek: Przygodówka
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2019
Download: Mediafire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.