Lovro i Vesna

Już sam ekran tytułowy produkcji Zombika sugeruje nam, że zawędrujemy do świata snów. Niestety (z perspektywy bohatera oczywiście) nie trafimy do pięknej krainy, przez którą płynie rzeka z mlekiem i miodem. Trafiamy do własnego domu… opustoszałego, szarego i mrocznego. Na dodatek ktoś nie chce, abyśmy wydostali się z tego miejsca. Wcielamy się w Lovro, młodego chłopca, który ma problemy w domu. Od początku widać jak wielka więź łączy go ze swoją siostrą – Vesną.

Głównym celem rozrywki jest dostanie się do zamkniętego pokoju siostry, z którego słychać jej wołania. Choć cel pozornie wydaje się blisko, droga do niego jest długa i rozmaita w różne niebezpieczeństwa. Fabuła w grze nie jest zbyt skomplikowana i nie posiada zbyt wiele zwrotów akcji, ale wpasowuje się jak część układanki w całą grę. Momentami zostaniemy odciągnięci od głównej osi fabularnej, co wydaje się nieco sztucznie wydłużać długość rozgrywki. Mimo tego, że fabuła jest prosta i da się ją opisać w kilku zdaniach, to autor bardzo dobrze ją opowiedział. W dodatku końcowy etap może doprowadzić do wzruszeń. Ponadto historia porusza masę problemów i porusza aspekty filozoficzne. To jest wielkim plusem gry, bo niesie ze sobą coś więcej niż samą chęć rozwiązywania kolejnych zagadek i zmusza do refleksji.

Czas zatem przezwyciężyć strachy, lęki, pokusy i uratować siostrę. Jak to jednak zrobimy? Dostaniemy we własne ręce masę przedmiotów: od agrafki przez trąbkę, aż do ludzkich kości. Przedmioty będziemy musieli łączyć i używać na przeszkodach, aby móc przejść dalej. Ten element jest wykonany bardzo dobrze, nie było żadnych głupich, tudzież bardzo wymagających rozwiązań. Do większości przedmiotów były tworzone całe interaktywne obrazki rodem z przygodowych gier click & point. Zombik zaserwuje nam również inne zagadki. Najczęściej trzeba będzie wyłowić przesłanie z danej wiadomości, ale na brak łamigłówek i ich jakość wykonania nie można narzekać.

Zombik zdecydował się na autorskie grafiki. Są raczej proste i nie wywołują zachwytu, ale to nie jest minus gry. Grafika jest specyficzna, nietypowa i miejscami nierealna, co świetnie wpasowuje się w konwencję snu. Do tego końcowe etapy wyglądają już półprofesjonalnie, co zasługuje na pochwałę. Warto wspomnieć również o obrazkach, które przedstawiają różne przedmioty. Perspektywa jest tam często popsuta i nad tymi elementami można by trochę dłużej popracować, ale tragedii nie ma. Niestety niektóre elementy są mocno powtarzalne, a przez backtracking i wolno poruszającego się bohatera gra niepotrzebnie się dłuży. Do tego dialogi przewija się bardzo wolno, co tylko potęguje frustrację, gdy chcemy sprawdzić czy dwa przedmioty z końców mapy do siebie pasują. Wyszłoby tej grze na dobre, gdyby prędkość przemieszczania się przez mapy byłaby większa.

A co gra w snach Lovro? Bardzo dobre kawałki, potęgujące już świetny klimat. To chyba największy atut gry, ale też nie jest idealnie. Spotkamy dźwięki, które mają po prostu nas przestraszyć swoją głośnością. Techniki jump scare zostawiają duży niesmak do niektórych miejsc i przedmiotów. Najlepszy element całego projektu zostawiłem na koniec i opiszę go dość krótko. Chodzi mi o klimat, który wylewa się hektolitrami z ekranu. Jak wyżej wspomniałem grafika i muzyka świetnie współgrają i tworzą atmosferę mroku i niepewności. Są jednak jeszcze opisy, które potęgują efekt niepokoju. Mgła za oknem, która nie pozwala niczego dojrzeć, czy szczekający pies, są idealnym dopełnieniem i tworzą klimat wgniatający w fotel. Gromkie brawa autorze.

Lovro i Vesna to pierwsza gra, która utrzymała mnie na dłużej od ponad roku. Wiedziałem jednak, że gdy wyłączę ją to prawdopodobnie już do niej nie wrócę, ponieważ frustrująca ostatni część gry i ciągnący się przez wolne tempo akt drugi znacząco odbiegają od pierwszego etapu, który sam w sobie jest świetny. Żeby nie było, one też mają swoje atuty i są bardzo dobre, ale miejscami także irytujące. Zdecydowanie polecam i czekam na więcej tego typu produkcji od Zombika.

Adrap

Autor gry: Zombik
Wersja RM: 2003
Gatunek: przygodówka
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2018
Download: Gdrive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.