Jasna Strona Asgun

Seria Asgun rozpoczęła się wydaniem Opowieści z Asgun, dość klasycznego jRPG-a, w 2011 roku i cieszyła się sporą popularnością. W 2012 Noruj ogłosił zapowiedź Asgun – kolejnego RPG-a, a w 2015 Jasną Stronę Asgun – celem gry miał być… „relaks. Z założenia, ma on relaksować graczy na każdym etapie.”, a gatunkiem gry miała być przygodówka/gra ekonomiczna. Podczas gorącego czerwca 2022 roku, w końcu doczekaliśmy się dema gry, z uwagą autora, że nie ma szans na to, żeby pojawiła się pełna wersja.

Produkcja wita nas historią Gino, który wypływa z Wyspy Wschodniej do Asgun, aby odnaleźć lekarstwo dla dziadka. Wkrótce poznaje nietypowych mieszkańców miasteczka Trensan. Mamy tu dziarską dziewczynę, która znęca się trochę nad bohaterem, ścigającą ją rymującą wiedźmę, kowala z gadającym mieczem i inne postaci. Kontakty z nimi pchają fabułę do przodu, a prawie każdego dnia oferują inne interakcje i znaleźć można ich w innych miejscach.

Demo ma trochę zawartości, włącznie z kilkoma aktywnościami pobocznymi i prostymi zadaniami zbierackimi. Będziemy zbierać znajdźki, łowić ryby, siać nasiona, rąbać drewno, a nawet grać w karty. Świat jest niewielki, ale większość lokacji na mapie świata pozostaje nieaktywna – widać, że autor planował o wiele większą grę.

Urzekła mnie mini-gra polegająca na sianu nasion. Można robić to raz dziennie. Gdy rozpoczniemy proces, na polu zaczną pojawiać się kopczyki, które trzeba szybko zaklepywać, koguty, które będą nam blokować drogę i okazjonalne jabłka, które są dodatkową nagrodą. Gdy zasianie już się uda, następnego dnia o poranku można zebrać losowe plony.

Koniec końców, demo jest dość ciekawe i zostawione w niezłym stanie. Nie wiem na ile obietnica „relaksacji” mającej być celem gry została spełniona – gra zaczyna się dość ostrym kursem zagadek z przesuwaniem kamieni, podczas rozgrywki często brakuje pieniędzy i zasobów, a aktywności wymagają pełnej uwagi i przynoszą rezultaty powoli. Pewnie można byłoby zorganizować to inaczej – na pewno inaczej ja wyobrażam sobie relaksującą grę.

Kryzz333

Autor gry: Noruj
Wersja RM: VX Ace
Gatunek: Przygodowa
Status: Demo
Rok wydania: 2022
Download: Mediafire
Patch: Mediafire

2 thoughts on “Jasna Strona Asgun

  1. Sama produkcja mimo niedopasowanego początku (Move the stone…?) ma spory potencjał w postaciach oraz jest faktycznie bardziej relaksującym spin-offem serii. Ciekawi mnie rozwiązanie głównego wątku z lekarstwem, a także historie połowy postaci (co trapi Melody?).
    Niestety mam też wrażenie, że mimo luźnej fabuły, Noruj postawił na zbyt dużo technicznych rozwiązań, które obciążyły ten projekt, by dało się go doprowadzić do końca. Obiecanej złotej wędki nie otrzymałam, bo gra nie uznała mi zrobionego pierwszego kroku questa. Świetlików nie da się złapać, więc nie można przez to ukończyć zadania z tablicy. Na sam koniec po godzinnej rozrywce wpadłam w pętlę niekończącego się nocnego wydarzenia, przez co dalsze testy rozrywki są niemożliwe… ;3;
    Rozumiem zatem, dlaczego zdecydował się zamknąć projekt na tym etapie, i cieszę się, że mimo to opublikował demo, by dać szansę ostatni raz powrócić do Asgun.

  2. @puniek
    Wydaje mi się, że patch (dostępny również do pobrania na rmtece) rozwiązuje problem powtarzającej się sceny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.