Utopia VII – Pixel Perfekt+

Utopia VII – Pixel Perfekt+ to niewielka gra autorstwa Voduna, a konkretnie poprawiona wersja oryginału z 2017 roku. Pierwsze, co przykuwa w niej wzrok, to grafika „RTP w zabójczym zielonym odcieniu”. Grając szybko zdajemy sobie sprawę, że w zasadzie to gra komediowa, mająca na celu sparodiować sam proces tworzenia gier, zawierająca gagi i odniesienia do kultury growej.

Pomimo intra i pewnych elementów fabularnych (w świecie gry koegzystują magia i technologia), nie ma tu typowej fabuły. Tak naprawdę gramy graczem – testerem, który przechodzi grę w poszukiwaniu bugów i komunikuje się z zaawansowaną sztuczną inteligencją, z którą prowadzi dialogi – mamy więc tu niejako zagnieżdżenie fabuły, nawet potrójne – bo gra sugeruje, że bohater jest w grze – jak w sztucznej rzeczywistości. Poszukujemy bugów i naprawiamy je w czasie rzeczywistym podczas scenek. Słuchamy wspominanych docinków na temat samego designu gier.

Stąd jednak można zacząć krytykę gry – ponieważ ona sama ma słaby projekt. Choć w grze jest trochę pomysłowych elementów, to po początkowym zainteresowaniu jej koncepcją trudno znaleźć w sobie wolę, aby przejść ją całą. Brak konkretnej fabuły i celu. do którego można podążać, jak i gameplay’u sprawia, że nawet tak krótka gra się dłuży. Gagi nie ratują sytuacji, bo są zbyt proste i nieliczne. Tytuł zawiera również dialogi poboczne, które próbują mieć elementy tła fabularnego, ale wypadają płasko, bo tematem gry nie jest branie na poważnie tego świata.

Podsumowując, Utopia VII jest grą, którą można uznać za eksperyment, ciekawostkę albo żart. Ale nawet jeśli przyjmiemy, że całość to jeden wielki żart (co prawdopodobnie jest w chociaż części prawdą), to trudno wskazać konkretne zalety, dla których warto byłoby ją obadać. Chyba jedynie jej humor, o ile przypadnie do gustu graczowi, może być powodem, aby ją ukończyć.

Kryzz333

Autor gry: Vodun
Wersja RM: VX Ace
Gatunek: Przygodówka
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2020
Download: Mediafire

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.