Start Konrad Championship II i Golden Forków Special III

Dziś o północy, całkowicie znienacka, na forach poświęconych RPG Makerowi pojawiły się informacje o rozpoczęciu równolegle dwóch konkursów – Konrad Championship II i Golden Forków Special III. Odpowiednie tematy z zapisami i wszystkimi potrzebnymi danym znajdują się pod tym adresem:

Konrad Championship II

Konrad Championship to konkurs, który okazał się najbardziej produktywną imprezą w historii polskiej sceny pod kątem stworzonych gier. W pierwszej edycji, która odbyła się w tamtym roku, udział wzięło 13 pozycji, przy czym większość z nich trzymała całkiem przyzwoity poziom. Niektóre z nich z powodzeniem konkurowały w ostatnich Golden Forkach.

Założeniem konkursu jest stworzenie co najmniej 10-minutowej gry w dowolnym RPG Makerze na jeden z zaprezentowanych wcześniej tematów. Twórcy mogą wykorzystać dowolną oprawę audiowizualną, przy czym waga projektu nie może przekraczać 200MB. Gier nie można tworzyć w grupach, a samo głosowanie będzie anonimowe.

Co bardzo ważne, w konkursie mogą wziąć udział wyłącznie użytkownicy forów Gospoda RM oraz Ultima, którzy zarejestrowali się przed 6 marca 2020 roku, dlatego jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, a chce wystartować w rywalizacji, powinien niezwłocznie założyć sobie konto w jednym z powyższych miejsc! Drugim warunkiem uczestnictwa jest zapisanie się w odpowiednim temacie konkursowym na jednym z boardów.

Po ukończeniu, grę należy przesłać jednemu z organizatorów (Kleo, Surusek, Yoroiookami) za pośrednictwem e-maila, prywatnej wiadomości na forum lub Discorda. Przewidziano dwóch zwycięzców – laureata głosowania użytkowników forów oraz osobę wybraną przez jury konkursu.

Najważniejsze terminy konkursu:

  • 1-6 marca – pierwsza tura zapisów (również dla świeżo zarejestrowanych użytkowników);
  • 5 marca, wieczorem – ujawnienie tematów konkursowych;
  • 7-15 marca – druga tura zapisów (tylko dla spóźnialskich, którzy już mają konto na forum);
  • 6-22 marca – czas trwania konkursu.

Oprócz symbolicznych rang i pucharków dla zwycięzców, wszyscy, którzy zgłoszą prace konkursowe, otrzymają możliwość wydania dodatkowego punktu podczas głosowania w nadchodzących Golden Forkach w każdej z kategorii konkursowych.

Golden Forki Special III

Jednocześnie z KC, na Gospodzie RM Archive rozpoczęła się trzecia edycja Golden Forków Special, czyli serii imprez towarzyszących głównemu wydaniu Złotych Widelców.

Pierwsza, ogłoszona już kategoria konkursowa, to najlepsza recenzja polskiej gry (lub dema) wykonanej w RPG Makerze. Chodzi tutaj o własny tekst dotyczący jednej z rodzimych produkcji wydanych w latach 2013-2020.

Warunkiem dopuszczenia tekstu do konkursu jest jego publikacja na innej stronie niż swoja własna. Chodzi o to, by tekst został uczciwie oceniony przez obcą redakcję. Miejscem publikacji nie musi być oczywiście jedna z polskich stron o RPG Makerze, ale szczerze zachęcam do wysyłania swoich tekstów właśnie tam (w tym, oczywiście, na RMtekę). Celem konkursu jest w końcu pobudzenie aktywności użytkowników naszej sceny oraz zauważenie gier, które wcześniej mogły być (często niesłusznie) mocno niedowartościowane.

Zgłoszeń należy dokonywać w odpowiednim temacie na forum lub za pośrednictwem prywatnej wiadomości do Jazzwhisky’ego. Termin na zgłaszanie prac upływa z końcem 22 marca 2020 roku.

Nagrody i głosowanie są jeszcze kwestią otwartą, ale już teraz wiemy, że każdy autor recenzji biorącej udział w zawodach otrzyma możliwość oddania dodatkowego głosu w każdej z kategorii konkursowych Golden Forków 2020.

Czy warto wziąć udział?

Najkrótsza odpowiedź brzmi – warto! Pierwsza edycja Konrad Championship pokazała, że mimo ostrej stagnacji polskiej sceny RM, wciąż znajduje się tu masa ludzi buzujących kreatywnością i chęcią dzielenia się swoimi pomysłami. Co więcej, nie chcę stawiać przedwczesnych tez, ale ostatnie kilka miesięcy (Golden Forki, powstanie nowych stron o RPG Makerze) daje nadzieję, że rodzime community odbiło się od frekwencyjnego dna i znów tchnięto w nie trochę energii. Stąd konkursy w tym właśnie momencie uważam za idealny pomysł.

Nie można także zapominać, że duża część aktywności członków polskiej sceny to ocena wydanych gier i porady w przedmiocie ich tworzenia. Dlatego konkurs na recenzję powinien nie tyle odnaleźć nowe talenty, co zmobilizować osoby, które mają już w swoim życiorysie epizody recenzenckie. Obyśmy spotkali się za miesiąc z poczuciem, że nasza społeczność znów stanęła na wysokości zadania i zorganizowała konkurs, który może być wizytówką naszej kreatywności!

Michał „Michu” Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.