Nina Aquila: Legal Eagle

Nina Aquila: Legal Eagle to hybryda przygodówki i visual novel w japońskim stylu, w której gracz wciela się w adwokata, Ninę Aquilę, zmagającą się z wszelkiej maści zbrodniarzami. Gra jest hołdem dla serii Phoenix Wright. W planach jest wydanie kilku epizodów serii, Legal Eagle to w wstęp i tutorial poświęcony mechanice rozgrywki.

Rozpoczynamy grę od pierwszej sprawy naszej bohaterki. Jej mentorka w skrócie wyjaśni nam, na czym polega praca adwokata. Zarzut, jakim się zajmujemy, to podpalenie budynku, w którym odbywała się halloweenowa impreza, a podejrzaną jest niejaka Meryl. Naturalnie Nina uzna ją za niezdolną do popełnienia takiej zbrodni i zacznie dokładnie przesłuchiwać świadków. Pierwszym jest Jackie, która natychmiast wyda się jej podejrzana (zresztą od jej pierwszych wypowiedzi bardzo oczywiste jest, kto kogo chce załatwić i dlaczego, co nie jest ani trochę porywające). Pozostali świadkowie to brodaty detektyw i wspólny znajomy dziewczyn, Travis. Po zakończeniu chapteru ujrzymy zapowiedź następnego, który ma być bardziej rozwinięty i przepełniony zwrotami akcji. Całość jest raczej standardowa i nie porywa, sporo tu cliché, a humor, kiedy już go w końcu dostrzegłem, okazał się być dla mnie kompletnie nieśmieszny. Styl jest naprawdę kiczowaty i niczym się nie wyróżnia, zabrakło tu pomysłowości ze strony autora.

Cały pierwszy rozdział gry polega na analizowaniu zeznań świadków i przedstawianiu naszych obiekcji. Po kolei możemy po każdej wypowiedzi świadka wcisnąć przycisk „Press”, aby wyciągnąć z niego więcej informacji, przejrzeć zebrane przez nas przedmioty (z których część funkcjonuje jako dowody rzeczowe) lub zapisać grę. Kiedy świadek zezna już, Nina uzna, że coś w jego wersji zdarzeń się nie zgadza. Poddajemy ją wtedy tak zwanemu „badaniu krzyżowemu”, podczas którego musimy do odpowiedniej wiadomości przedstawić odpowiedni dowód rzeczowy wybrany z ekwipunku. Jeżeli będzie on właściwy, przejdziemy dalej, a jeżeli niewłaściwy, to Pani Sędzia odejmie nam jedną z czterech szans. Kiedy skończą się nam szanse, przegramy, ale to nie ma znaczenia, ponieważ w każdym momencie możemy zapisać grę i do tego zapisu powrócić, więc o żadnej trudności mowy nie ma, można się jedynie na chwilę zaciąć. W drugim rozdziale gry dostajemy możliwość poruszania się po mieście (jest też trójwymiarowa mapa całego świata gry wykorzystująca pluginy, za to plus), zwiedzenia paru miejsc zbrodni i zagrania w minigierki. Same w sobie sprawy sądowe nie są jednak wspaniałe, wciągające, ani wymagające.

Ścieżka dźwiękowa nie wpada, w ucho, jest to w większości muzyka z RTP. Efekty znajdują się na swoich miejscach i wypadają całkiem nieźle. Graficznie gra także nie prezentuje się najgorzej w standardach RPG Makera MV. Mapki nie są ani za puste, ani zbyt zapchane, w sam raz. Wystąpi na nich parę wręcz anomalicznych dekoracji i zakrzywień perspektywy, ale nic naprawdę tragicznego. Postacie zostały stworzone w generatorze i wyglądają średnio, kicz wylewa się wręcz z ekranu. Gra działa dobrze na pełnym ekranie, co zdecydowanie jest zaletą i należy się za to plus dla oprawy graficznej. Posiada ładne, animowane menu główne. Ramki wiadomości niestety trochę ucierpiały, a grafiki twarzy odstają. Za każdym razem, kiedy adwokat lub oskarżyciel, zgłoszą sprzeciw, ujrzymy bardzo ładne portrety, niczym na początku walki w jakiejś starej bijatyce. Tytuł może nie należy do tych, w których zakochaliby się puryści graficzni, ale nie jest zły.

Osobiście nie zostałem zachęcony tym wstępnym pierwszym rozdziałem do całej serii, pomimo obiecywanych minigier i rozwoju fabuły. Kicz i sztywnawa atmosfera lały się na mnie z ekranu. Gra prawdopodobnie staje się ciekawsza w dalszych częściach, jednak będące główną atrakcją sprawy sądowe są niezbyt porywające i szybko nudzą. Może komuś by się spodobało, ale ja uważam grę za niewartą nabycia.

Versus

Autor gry: Ethan Fox
Wersja RM: MV
Gatunek: Przygodówka, Visual novel
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2019
Download: Itch.io

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.