Lekcja 3 – Bohater

Na ostatniej lekcji stworzyliśmy mapę, która będzie pełniła rolę domku naszego bohatera. Teraz wypadałoby stworzyć właśnie postać, którą będzie kierował gracz. By to zrobić, musimy otworzyć bazę danych projektu za pośrednictwem odpowiedniej ikonki znajdującej się nad mapką, lub wciskając klawisz F8.

Baza danych powinna otworzyć się od razu na zakładce Actors, gdzie możemy tworzyć i modyfikować grywalne postacie występujące w grze. Nie przestraszcie się ogromu zakładek – będziemy się ich uczyć po kolei, dlatego teraz skupmy się wyłącznie na bohaterze.

Spróbujemy zmodyfikować Zacka tak, by bardziej nam odpowiadał. Co powiecie na stworzenie pirata o imieniu Barnaba? Takie imię umieśćmy w polu Name, a w Nickname dodajmy „Psi Syn”. Poniżej tego elementu znajdują się trzy grafiki dopasowane do siebie. Barnaba nie wygląda specjalnie piracko. Dlatego kliknijmy w przycisk Set obok grafiki twarzy.

Wyskoczyło nam nowe okno. Z lewej strony mamy listę facesetów, czyli plików graficznych zawierających szesnaście różnych twarzy każdy. Znaczek RTP oznacza, że są to twarze zainstalowane razem z programem. Wybieramy Actor1 i pierwszą postać od lewej z najniższego wiersza – wygląda zupełnie jak pirat, którego chcemy stworzyć! Wybór zatwierdzamy przyciskiem OK, albo dwukrotnie klikamy na twarz lewym przyciskiem myszy.

Skoro wybraliśmy już portret postaci (będzie się pojawiał w menu naszej drużyny oraz w trakcie walki), czas na wygląd na mapie. Ponownie klikamy zatem w przycisk Set, tym razem obok pola Charset.

Nowe okienko jest podobne do poprzedniego. Z lewej strony mamy listę plików z charsetami (każdy zawiera osiem animowanych postaci), a z prawej możemy wybrać konkretną postać. Grafika pirata znajduje się w pliku Actor2, pierwszy z lewej na dole. Wybieramy ją tak samo, jak obrazek twarzy.

Trzecie pole w dziale Graphic to Animations. Odpowiada ono za wygląd postaci w trakcie walki. Same grafiki można zmieniać i dopasowywać, ale tym zajmiemy się innym razem. Animations jest także zależne od klas postaci z zakładki Classes – im także poświęcimy trochę czasu w przyszłości. Żeby nie przedłużać, z rozwijanego menu Animations wybierzmy Pirate (Male).

Na tym w zasadzie możemy skończyć tworzenie naszej postaci. Spójrzmy jeszcze na dwie rzeczy. W Options zaznaczone jest pole Dual Wield, dzięki czemu postać może nosić dwie bronie, zamiast broni i tarczy. Nasz pirat jednak bardzo lubi tarcze, dlatego odhaczmy je. Nieco wyżej znajduje się Starting Equipment – to lista rzeczy, które postać ma na sobie od początku gry. Teraz są to maczuga i skórzana zbroja, ale niedługo wyposażymy naszego herosa w zupełnie nowy ekwipunek! Po zmianach okno powinno wyglądać tak:

Zapisujemy nasze zmiany klikając OK (baza danych zapisuje się w ten właśnie sposób, nie musimy dodatkowo stosować przycisku zapisu jak w mapkach). Skoro mamy już dom bohatera i Barnabę, czas uruchomić nasz projekt i sprawdzić, jak to wygląda. W edytorze map klikamy żółty kwadrat u góry (warstwa zdarzeń), następnie wybieramy miejsce na mapie, gdzie ma stanąć nasz bohater, klikamy na nie prawym przyciskiem myszy i wybieramy Set Player Starting Position. Dzięki temu gra będzie wiedzieć, gdzie znajduje się postać gracza podczas jej uruchomienia. Bez ustawienia pozycji startowej, gra nigdy się nie uruchomi.

Teraz możemy już z czystym sumieniem uruchomić naszą grę. W edytorze map u góry znajdują się trzy przyciski, które nas interesują.

Pierwszy z lewej uruchamia tryb testowy naszej gry (w przyszłości jeszcze o nim sobie powiemy), środkowy włącza w trakcie testów pełny ekran, a przycisk z prawej – pokazuje tittle screena (o tym też usłyszycie w przyszłości). Po kliknięciu przycisku testowania lub wciśnięciu F9, uruchomi się gra!

W nowym oknie zaznaczona jest opcja New Game. Zatwierdzamy ją ENTEREM lub klawiszem Z i cieszymy się naszą grą! Strzałkami możemy kierować postacią, a ESC wywołuje menu. Jeśli to zrobicie zauważycie, że w drużynie jest więcej osób niż tylko Barnaba – nie przejmujcie się tym teraz.

Kilka uwag na koniec. Z gry można wyjść za pomocą menu samej gry, wciskając ALT+F4, albo klikając w X na pasku u góry. Rozdzielczość i inne opcje można ustawić po wciśnięciu klawisza F5. Klawisz F4 z kolei przełącza grę pomiędzy trybem pełnego ekranu a okienkiem. Pamiętajcie również, by miejsce startowe umieścić na kratce, po której można chodzić (np. na dywanie lub podłodze) – w innym przypadku postać nie będzie mogła się ruszyć!

ŚCIĄGNIJ PROJEKT Z LEKCJI

Michał „Michu” Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.