Lekcja 1 – Wstęp, instalacja, nowy projekt

Wstęp

A więc chcecie zacząć tworzyć gry w RPG Makerze? Idealnie trafiliście! Polska scena nie ma obecnie aktualnego, porządnego, a przede wszystkim kompleksowego poradnika do RPG Makera 2k/3, dlatego postanowiłem go napisać. Jeśli masz jakikolwiek problem z używanym przeze mnie słownictwem, rozsądnym krokiem będzie zajrzenie do słownika polskiej sceny RM.

Sam ucząc się prawie 20 lat temu obsługi programu, korzystałem z tutoriala All-in-one do RM 2000 autorstwa panów o nickach Moyzesh, Qczen, Summoner i Fixxx, który wciąż jest dostępny pod tym adresem. Na tym też poradniku będę bazował w konstrukcji mojego własnego, ponieważ tekst wspomnianego kwartetu napisany jest w sposób najłatwiej wprowadzający w tajniki programu.

Tutorial dotyczy oficjalnej wersji RPG Makera 2003 dostępnej na platformie Steam. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamieszczone tutaj porady wykorzystać w pracy z innymi odsłonami lub wersjami językowymi programu. Większość tekstu ma charakter mocno uniwersalny.

W trakcie nauki stworzymy od podstaw kompletną, krótką grę RPG, która będzie zawierała wszystkie charakterystyczne dla gatunku elementy. Zauważcie proszę, że nie będę opisywał kompleksowo funkcji programu, komend czy elementów bazy danych – to wszystko możecie doczytać w pliku pomocy RPG Makera, na stronach zawierających tutoriale lub odkryć samemu starożytną i najlepszą metodąprób i błędów. W każdej z lekcji będziemy tworzyć konkretne, przydatne w grze rzeczy, pomijając bardziej zaawansowane funkcje – ich tematyka rozwijana jest w poradnikach i tutorialach znajdujących się w tym dziale.

Wreszcie zwracam uwagę, że w przykładowej grze nie wykorzystuję polskich znaków. Oficjalny RPG Maker 2003 ich nie obsługuje, ale w dość łatwy sposób można sobie z tym poradzić. Po szczegóły zapraszam do artykułu, który niedługo pojawi się na stronie.

No to co, zaczynamy?

Instalacja programu

Instalacja programu za pośrednictwem platformy Steam nie powinna sprawić wam większych trudności. Co niezmiernie ważne, RPG Maker 2003 powinien się zainstalować razem z RTP, czyli zestawem podstawowych zasobów, z których można tworzyć grę. Gdyby z jakiegoś powodu RTP nie pojawiło się na waszym dysku, można je ściągnąć pod tym adresem. Po udanej instalacji należy otworzyć program.

Tworzenie pierwszego projektu

RPG Maker umożliwia pracę nad odrębnymi projektami pogrupowanymi w foldery. Jeśli po otworzeniu programu widzicie wodę i jakieś obrazki po lewej, musicie najpierw zamknąć ten projekt (z menu u góry Project > Close project). Gdy już to zrobicie, albo gdy od początku okno programu było szare, z menu należy wybrać Project > New project. W nowym okienku należy wpisać nazwę folderu gry, nazwę samej gry (wyświetlaną w okienku po uruchomieniu) oraz wskazać ścieżkę dostępu do katalogu.

Gratuluję, właśnie stworzyliśmy swój pierwszy projekt! Zanim ruszymy dalej, przyjrzyjmy się oknie programu.

Rozwijane menu posiada niemal wszystkie te same opcje, co ikonki poniżej.

Błękitny obszar odpowiada za tworzenie, otwieranie i zamykanie projektów, tworzenie plików instalacyjnych oraz zapisywanie i cofanie zmian w mapach.

Żółty obszar to warstwy służące do konstrukcji map (więcej o nich w następnej lekcji).

Brązowy obszar to przybliżenie i oddalenie widoku mapy w edytorze.

Czerwony obszar umożliwia dostęp do zasobów projektu.

Jasnofioletowy obszar jest związany z testowaniem naszego projektu.

Szary obszar odsyła do pliku pomocy.

Jasnozielony obszar to narzędzia służące do konstrukcji mapy.

Ciemnozielony obszar to aktualnie wybrany tileset (plik graficzny, z którego można robić mapę).

Pomarańczowy obszar to drzewko map, które umożliwia łatwą nawigację pomiędzy nimi.

Ciemnofioletowy obszar to miejsce, gdzie będziemy konstruować naszą mapę.

Gdy mamy już gotowy projekt, możemy przejść do zbudowania naszej pierwszej prawdziwej mapy.

ŚCIĄGNIJ PROJEKT Z LEKCJI

Michał „Michu” Wysocki

2 thoughts on “Lekcja 1 – Wstęp, instalacja, nowy projekt

 1. Szukam na stronie informacji o braku możliwości otworzenia projektu, a nie mogę tego znaleźć.
  Pobrałem gre i chciałem ją otworzyc w rpg maker 2003, ale pojawia mi sie błąd
  „Map Tree Data is corrupted this project cannot be read.”

  https://imgur.com/lx3SGwg

  Czy można to jakoś naprawić?

  1. Jeśli mógłbyś powiedzieć jaka to gra, to by ułatwiło. Ten błąd jest efektem nieoficjalnej metody na zablokowanie projektu do edycji (wykorzystuje ona fakt że RPG_RT.exe (plik którym uruchamiasz grę) olewa sprawdzanie nagłówków w plikach – ważne jest tylko rozszerzenie i czy dalej są poprawne, ale sam edytor sprawdza również nagłówki, które celowo są zepsute, aby nie móc w nim otworzyć projektu), da się go „odkodować”, ale autor z jakiegoś powodu taką grę zablokował i czasem trzeba to uszanować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.