Legenda

Tak jak wspominałem w ostatniej retro recenzji, Nadzieja nie była ostatnim słowem wypowiedzianym przez Adams the Red. Redaktor zmotywowany bardzo dobrymi opiniami na temat swojego dzieła, zdecydował się na wypuszczenie kolejnego dema swojego projektu. Zmienił tytuł na Legenda i 28 lipca 2003 roku zamieścił na Twierdzy link z grą.

Po odpaleniu w końcu widzimy stronę tytułową. Rozgrywka zaczyna się w dobrze znanym miejscu – na pokładzie statku wojennego Płotka. Widać jednak, że na mapie doszło do kosmetycznych zmian. Pojawiły się łopoczące na wietrze fale oraz ryby pływające w morzu. W dalszej części rozgrywki okazuje się też, że otrzymaliśmy dostęp do zamkniętego w poprzedniej wersji gry banku i możemy w nim pomnażać zgromadzone pieniądze. Pojawiają się też nowe wydarzenia w tle opisujące całą historię, odświeżona została również mapa świata. Otworem stają nam też niemal wszystkie budynki.

Rozbudowany został wątek drugiej grywalnej postaci – Jehima. Ten bohater z kolei wyrusza na poszukiwanie Mari – swej zaginionej miłości. W czasie rozgrywki dołącza do niego wielu nowych bohaterów, rodzą się kolejne nowe wątki, które niestety w demie nie są rozwijane.

W grze, prócz standardowego RTP, pojawiają się dodatkowe materiały, które urozmaicają i upiększają rozgrywkę. Mapy zyskały nowych szczegółów, dzięki czemu tętniące życiem lokacje stają się jeszcze bardziej realne i interesujące. Poprawione zostały walki. W niektórych lokacjach znacznie ograniczono częstotliwość występowania przeciwników, natomiast w przypadku większości map – przeciwnicy swobodnie wędrują po danej mapie i walka zaczyna się dopiero w momencie natknięcia się na wroga bezpośrednio. Pod sam koniec rozgrywki natrafiłem na jeden bug. W ostatniej lokacji po wejściu
na mostek, który teoretycznie wisi nad bohaterem, nasz hero zostaje zablokowany i grę trzeba przerwać. W momencie, gdy nie jesteśmy zwolennikami częstego save game – sytuacja ta może być dla nas niemiłą niespodzianką.

Adams the Red wykonał kawał solidnej roboty, przedstawiając scenie rozbudowane i interesujące demo. Legenda stanowi kolejną udaną zachętę dla scenowiczów, którzy oczekiwali na pełną wersję gry. AtR jednak nigdy nie dokończył swojej produkcji.

Na polskiej scenie RM udzielał się jeszcze w 2005 roku na forum Oaza, jednak swoją nową twórczość ograniczył do tworzenia opowiadań utrzymanych w uniwersum Star Wars. Opowiadania te były dostępne na jego osobistej stronie oraz na portalu opowiadania.pl. Nie zyskały one jednak sympatii scenowiczów i redaktor pożegnał się z RPG Makerem. Co prawda 5 grudnia 2005 roku zapowiedział pracę nad nową produkcją – The Card Master, jednak gra nigdy nie ujrzała światła dziennego. W czasie pisania recenzji próbowałem się z nim skontaktować, jednak jego ostatni mail niestety już nie istnieje. A szkoda, bo być może twórca mógłby uchylić nieco więcej rąbka tajemnic.

Stanior

Autor gry: Adams the Red
Wersja RM: 2000
Gatunek: RPG
Status: Demo
Rok wydania: 2003
Download: Gdrive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.