Jak zacząć?

Każdy, kto staje twarzą w twarz z RPG Makerem zadaje sobie pytanie – Jak (i od czego) zacząć? Odpowiedź nie jest wcale taka prosta i zależy od tego, czy chcemy od razu rozpocząć tworzenie gier, czy też zależy nam bardziej na ich ogrywaniu.

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy, a można przecież iść nimi jednocześnie, w pierwszej kolejności polecam zapoznać się z artykułem Co to RPG Maker? – wyjaśniono w nim absolutne podstawy i przedstawiono krótką historię programu, która umożliwi zorientowanie się w gąszczu nazw i wersji.

Następnie polecam zapoznać się z krótkim opisem polskiej sceny RPG Makera, dzięki któremu będziecie wiedzieć, w jakich miejscach szukać konkretnych informacji i porad. Tam oraz w stopce RMteki znajdują się także linki do kanałów komunikacji rodzimych fanów RM.

Chcę zacząć grać w gry stworzone w RPG Makerze

Największe bazy polskich gier znajdują się na Tsukuru Archive oraz na RMtece. Sporo dodatkowych tytułów znajdziecie także na forum. Po gry anglojęzyczne warto udać się do RM Network. Część z projektów nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych plików, ale większość z nich potrzebuje RTP, które można ściągnąć z oficjalnej strony programu. Konieczne może okazać się wgranie polskich czcionek. Niektóre starsze projekty były wykonywane na innych wersjach programu, dlatego zainstalowanie RTP może nie wystarczyć. W ekstremalnych przypadkach konieczne będzie skopiowanie do folderu z grą pliku exe z innej gry oraz przekopiowanie całego RTP. Szczegółowy opis problemów związanych z uruchamianiem gier znajduję się w tym artykule.

Swoje wrażenia z gry możecie przedstawiać na wspomnianym już forum oraz Discordzie – linki znajdują się na dole strony!

Chcę zacząć tworzyć gry w RPG Makerze

Tworzenie gier bardzo przypomina każdą inną działalność kulturową – by móc wyprodukować coś wartego uwagi, należy mieć odpowiedni bagaż doświadczeń. Dlatego przed odpaleniem programu warto pograć trochę w rpgmakerowe gry i/lub starsze produkcje konsolowe. Pozwoli to nabrać odpowiedniego dystansu do swojej twórczości i sprecyzować własne oczekiwania względem RM.

Wybór konkretnej edycji RPG Makera to temat rzeka. Pomóc może Wam w tym wspomniany artykuł oraz darmowe triale. Prawda jest jednak taka, że dopiero pracując z RM jesteście w stanie ocenić, która wersja najlepiej pasuje do Waszych potrzeb.

Gdy już zdecydujecie się na którąś odsłonę serii, czas zabrać się do pracy. Pomogą Wam w tym poradniki i tutoriale znajdujące się na TA oraz na naszych łamach. Na tych stronach znajdziecie także tysiące materiałów graficznych i dźwiękowych, które można wykorzystać zamiast podstawowych elementów RTP. Pomoc potrzebującym na bieżąco jest udzielana na naszym forum oraz kanale discordowym. W tych też miejscach możecie publikować swoje dzieła.

Co dalej?

Scena RPG Makera to nie tylko tworzenie gier i granie w nie. Witamy w naszych progach wszystkich – grafików, muzyków, autorów tekstów oraz wszystkich tych, którzy po prostu chcą cieszyć się wspólnym hobby i nawiązywać nowe znajomości z ludźmi nadającymi na tych samych falach. Pamiętajcie także – największym wrogiem takich społeczności jak nasza jest brak feedbacku!

Michał „Michu” Wysocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.