Green Levithan

Pierwsza data wydania Green Levithan przypada na pierwszą połowę czerwca 2003 roku. Doskonale pamiętam to wydarzenie, gdyż GL1 jest jednym z katalizatorów zmian, jakie zaszły na Bractwie RPG Makera i doprowadziły do powstanie Gildii RPG Makera. Twórcą gry jest jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci na polskiej scenie – Reptile. W 2003 był jednym z redaktorów Bractwa.

Jak to się stało, że marnej jakości produkcja, która miała być wyłącznie demonstracyjną grą dodawaną do polskiej wersji RPG Makera 2003, wywołała tyle zamieszania? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu. Głównym bohaterem rozgrywki jest Grzegorz (7-MALY-7), który w tajemniczych okolicznościach trafia na bezludną wyspę na środku oceanu. Na wyspie znajduje się pomnik staruszki, na którym bohater dostrzega wyryte zaklęcie. Po jego wypowiedzeniu zostaje przeniesiony do mieszkania, a tam spotyka jednego z ówczesnych redaktorów Bractwa – Buu_. Grzegorz stara się odgadnąć, co się stało i dlaczego tu trafił, dlatego podąża z nowym kompanem do baru. Tam do bohaterów dołącza Jargo.

Największym atutem rozgrywki jest właśnie to, że bohaterowie to część zespołu Bractwa RPG Makera. W grze zostało pominiętych dwóch członków ówczesnej redakcji – ja (Stanior) i Galcia. Ostatnia scena gry, w której zostają zaprezentowani wszyscy redaktorzy – Maly, Buu_, SimooN, Reptile i Jargo oraz screen z cytatem „Reszta się nie liczy” na dobre przelała czarę goryczy, doprowadziła do ostatecznego rozczarowania Bractwem i znacznie przyśpieszyła premierę nowej strony o RM. Gildia RPG Makera ujrzała światło dzienne 16 czerwca 2003 roku. W prywatnej rozmowie Reptile mówił, że był to zwykły zbieg okoliczności i pominięcie kilku redaktorów nie było celowe, natomiast konfrontując to z późniejszymi wydarzeniami i działaniami dyktatora Twierdzy, można dojść do wniosku przeciwnego. Ocenę tych zdarzeń pozostawiam czytelnikom.

Green Levithan opiera się na podstawowych plikach RTP, a jego celem jest zaprezentowanie podstawowych możliwości programu, który debiutował w 2003 roku. Gra, mimo swej skrajnej prostoty, zdobyła ogromną popularność i na stałe weszła do kanonu produkcji RM w Polsce. Po upadku Bractwa tytuł zniknął, ale Reptile odtworzył go i 29 lipca umieścił na Twierdzy. Zaskakujące jest to, że w dniu dzisiejszym pozycja nie jest dostępna do ściągnięcia na tej stronie.

Niespełna miesiąc później pojawiła się kontynuacja, która wywołała ogromne zamieszanie na polskiej scenie, ale o tym z chęcią opowiem w następnej retrorecenzji. Dziś wszystkim, którzy są zainteresowani historią naszej społeczności, polecam ściągnięcie GL1. Obiecuję, że całość rozgrywki zajmie wam nie więcej niż 10 minut, a warto poznać twórczość redaktora naczelnego najdłużej działającej, polskiej strony o RPG Makerze.

Stanior

Autor gry: Reptile
Wersja RM: 2003
Gatunek: RPG
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2003
Download: Gdrive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.