Galactic Saga

W dniu 2 września 2002 roku doszło do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej sceny RM. Dwie największe strony – RPG Maker by Misiek i Strefa Rm2k – połączyły się. Tak narodziła się istniejąca po dziś dzień Twierdza RPG Makera – najstarsza strona o programie w Polsce. Pierwszym oficjalnym demkiem dodanym na nowy sajt okazała się gra Galactic Saga stworzona przez Lupusa. Było to o tyle ciekawe wydarzenie, że do tej pory rodzime makerówki tworzone były w klimatach fantasy. Tutaj dostawaliśmy typowe sci-fi, dodatkowo okraszone wulgarnym humorem i charakterystyczną dla kosmicznych przygód dynamiką. Dodatkowo jej twórca był postacią skromną, skupioną wyłącznie na tworzeniu gier i w zasadzie nie udzielał się aktywnie na scenie.

Akcja gry rozpoczyna się w momencie, gdy załoga kosmicznego statku ląduje w galaktycznym porcie. Okazuje się, że w Galactic Sadze nie wcielamy się w krystalicznego, dobrodusznego bohatera, który ma uratować świat przed złem. Śledzimy natomiast losy Dana i jego załogi kosmicznych rzezimieszków, którzy mają do wykonania pewne zlecenie. W barze tajemniczy jegomość Logan przekazuje im szczegóły misji: wyprawa do galaktycznej szarej strefy na planetę Orix i porwanie Doktora Ozira, który jest w trakcie prowadzania tajemniczych wykopalisk. Oczywiście zlecenie z pozoru wydaje się prostym zadaniem, a prawda jest zupełnie inna, gdy do akcji wkracza teriańska flota dowodzona przez Generała Dregona.

W Galactic Sadze, mimo że klimat to wspomniane sci-fi, widać inspirację popularną produkcją Final Fantasy VI. W sklepach możemy spotkać takie przedmioty jak Phoenix Down (które oczywiście przywracają do życia naszą postać). Pojawiają się też repair packi, które pozwalają na naprawę naszego statku, którym… też możemy sterować podczas kosmicznych potyczek. Projekt Lupusa również na poziomie muzycznym garściami czerpie ze wspomnianego dzieła Square. Od razu też rzuca się w oczy finalowski system wyposażenia postaci, który w przystępny sposób wyjaśnia nam, czy dana postać dzierży już dany ekwipunek czy nie, i czy w ogóle posiada umiejętności, żeby z niego korzystać.

Podczas kosmicznych walk obserwujemy autorskie grafiki myśliwców wykonane przez twórcę. Jak na 2002 rok – niespotykane i budzące zachwyt rozwiązanie. Mapy są wykonanie bardzo starannie, choć można by się doczepić do używania standardowego RTP, monotonności lokacji oraz w większości braku interakcji z NPC-ami. Na pochwałę zasługują z kolei charsety i facesety bohaterów. Zostały dobrane naprawdę idealnie, pamiętam że charset Dana towarzyszył mi nawet w kilku rozpoczętych projektach, które niestety nigdy nie ujrzały światła dziennego. System walki i CMS są standardowe, ale w żaden sposób nie działa to na minus tytułu – wręcz przeciwnie! Autor skupił się po prostu na budowaniu ciekawej, klimatycznej historii.

Gra wydaję się być rpgmakerowym protoplastą przygód Kapitana Bomby. Jest jednak utrzymana w poważniejszym i pozbawionym absurdu uniwersum. Paradoksem jest to, że Galactic Saga, którą ogrywał cały ówczesny skład redakcyjny Twierdzy dziś… nie jest dostępna na tej stronie i pobrać ją możemy wyłącznie z Tsukuru Archive. Zdecydowanie polecam tę pozycję. Mimo upływu lat, dalej dostarcza wspaniałej rozrywki.

Stanior

Autor gry: Lupus
Wersja RM: 2000
Gatunek: RPG
Status: Demo
Rok wydania: 2002
Download: Tsukuru Archive

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.