Buzzy

W 2013 roku, gdy w naszych kieszeniach królowały takie flagowce jak Samsung Galaxy S4, LG G2 czy Iphone 5s, znikąd pojawiła się aplikacja, która zawładnęła naszym życiem. Dorośli ludzie, młodzież, a nawet dzieci zaczęły energicznie stukać w ekrany smartfonów, aby utrzymać ptaszka na drodze ku chwale i zdobyć jak największy wynik. Gra, o której piszę, to oczywiście Flappy Bird. Fenomen, który pojawił się znikąd i równie szybko zniknął. Jednakże, jak wiemy, w Internecie, nigdy nic nie przepada, dlatego też wielu naśladowców próbowało powtórzyć sukces pikselowego zwierzaczka, wykorzystując ten sam model rozgrywki.

Dzisiejszy przypadek z RPG Makera MZ nie jest inny. Buzzy, bo tak nazywa się nasz bohater, to pszczółka, której zadaniem jest zebranie jak największej ilości “miodowych gwiazdek” (myślałem, że pszczoły zbierają pyłek), aby zapewnić przetrwanie swojemu ulowi.

Mechanicznie jest to gra dość prosta. Ot, stukamy w spację, bądź lewy przycisk myszy (tytuł posiada również wsparcie dla padów), co pozwoli nam poruszać skrzydełkami. W ten sposób możemy zbierać wcześniej już wspomniane gwiazdki. By nie było zbyt prosto, na drodze staną nam przeszkody w postaci skalnych półek. Uderzenie w takową lub zahaczenie o ziemię oznacza koniec naszej przygody i zmusza nas do rozpoczęcia od nowa. Osobiście nie miałem większych problemów z hitboxami, co jest najważniejsze w tego typu rozgrywce. Od czasu do czasu pojawiać się będą kolorowe odpowiedniki gwiazdek, po zebraniu których zdobywać będziemy podwójne punkty. Efekt ten ograniczony jest jednak czasowo.

Z drugiej strony audiowizualnie otrzymujemy grę bardzo przyjemną zarówno dla oka, jak i ucha. Menu główne wykonane jest ze smakiem, a animacje Buzziego są płynne i staranne. Autor gry pomyślał również o aspekcie, którego brakowało pierwowzorowi, a mianowicie o różnorodności lokacji. Przemierzać będziemy bowiem takie miejsca jak dżungla, jaskinie, wulkan, zamek, a nawet kopalnia czy piekło. Każda z tych plansz (takowych jest aż dziesięć) posiada własną, dobrze dobraną ścieżkę dźwiękową i ambient. Ponadto podzielone są one na plany, dzięki czemu poszczególne fragmenty tła przemieszczają się z różną prędkością. To pozwoliło na stworzenie efektu głębi. Dodajmy do tego przelatujące przez ekran światełka przypominające małe świetliki i całość zaczyna przypominać kadr z książki dla dzieci. Gra dostępna jest w rozdzielczości 1280×720.

Znajdzie się tutaj również coś dla hardcorowych graczy. W grze występuje system rekordu, który zapisuje się nawet, gdy opuścimy okno przeglądarki. Pozwala to na wiele małych partyjek pomiędzy czymś większym, bądź jako odskocznia od aktualnie tworzonego projektu. Ponadto Buzzy posiada internetowy (tak, dobrze czytacie) ranking z pięcioma najlepszymi wynikami.

Ta prosta w założeniach mini gra, jak Flappy Bird przed laty, może wciągnąć was na wiele godzin, bądź znudzić się po trzech podejściach. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to projekt, który “rozmachem” i wykonaniem konkurować może z niejedną grą znajdującą się w Google Play czy App Store. Osobiście polecam zapoznać się z tym tytułem, a kto wie. Może przy kilku próbach to wy zostaniecie jednym z pięciu legendarnych imion w sali chwały?

Crashykk

Autor gry: DekitaRPG
Wersja RM: MZ
Gatunek: Zręcznościowa
Status: Pełna wersja
Rok wydania: 2020
Download: DekitaRPG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.